Απασχόλησε περισσότερο η διαιτησία

Του Γιάννη Κατσίκη

Λίγα γκολ, χαμένες ευκαιρίες, ακυρωθέν γκολ, μία κόκκινη κάρτα και ένα πέναλτι που δεν δόθηκαν. Πιο πολύ το κομμάτι της διαιτησίας απασχόλησε στην μεγάλη επιστροφή του Uefa Champions League έναν μήνα μετά τους τελευταίους αγώνες. Στον ένα αγώνα η Λίβερπουλ υποδέχτηκε την Πόρτο,επιβεβαιώνοντας το τίτλο του <<φαβορί>> αφού επικράτησε με 2-0 της πορτογαλικής ομάδας ενώ στον αγγλικό <<εμφύλιο>> η Τότεναμ επικράτησε με 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Γιούργκεν Κλοπ δεν αντιμετώπιζε κάνενα πρόβλημα σε σχέση με την ενδεκάδα παρατάσσοντας την ομάδα του με το γνωστό 4-3-3 ενώ από την άλλη η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεισάο αντιμετώπισε την Λίβερπουλ με το 4-4-2. Η Λίβερπουλ ήθελε από νωρίς να επιβληθεί στον αγωνιστικό χώρο γεγονός το οποίο το πέτυχε με το σουτ του Keita που κόντραρε σε παίκτη της Πόρτο <<ανοίγοντας>> το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ύστερα από το γκολ η Λίβερπουλ δεν έδειξε να θέλει να σταματήσει στο ένα γκολ και απείλησε ξανά με δυο σουτ του Σαλάχ στο 18ο και στο 22ο λεπτό. Το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει και στο 26ο λεπτό ο Φιρμίνο πλασάρει τον Κασίγιας διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 2-0, φάση για την οποία οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται δικαιολογημένα αφού ο σκόρερ βρίσκεται σε αντικανονική θέση.

Η Πόρτο από την άλλη είχε σε δύο περιπτώσεις την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά ο Alisson σταμάτησε τον Marega. H φάση του αγώνα γίνεται στο 30ο λεπτό όταν δεν δίνεται πέναλτι λανθασμένα στην Πόρτο. Ο διαιτητής μάλιστα αρνήθηκε την βοήθεια του VAR. Το τελικό 2-0 διευκολύνει σε κάθε περίπτωση την Λίβερπουλ η οποία παραμένει το φαβορί για την πρόκριση.

Ο αγγλικός εμφύλιος δεν απασχόλησε ιδιαίτερα. Η Τότεναμ αν και επικράτησε της αντιπάλου της δεν αποτελούσε το φαβορί για την νίκη. Ειδικά αν είχε ευστοχήσει ο Αγκουέρο στο 13ο λεπτό από την άσπρη βούλα πολύ πιθανόν να ήταν διαφορετική η έκβαση του αγώνα. Το γκολ του Σον δίνει ένα μικρό προβάδισμα στην Τότεναμ, η Μάντσεστερ Σίτι όμως πραγματοποιεί μια πολύ καλή σεζόν σε πρωτάθλημα και Champions League. Ο επαναληπτικός σίγουρα προβλέπεται πολύ εντυπωσιακός.