Ισοπαλία με χαρακτήρα…νίκης

Του Γιάννη Κατσίκη

Σε μια δύσκολη αποστολή στην έδρα της Βοσνίας,το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να πάρει έναν υπερπολύτιμο βαθμό, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 μόλις στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Σκόρερ για την ομάδα του Άγγελου Αναστασίαδη ήταν ο Φορτούνης,ο οποίος στο 64ο λεπτό μείωσε σε 2-1,ενώ το τελικό 2-2 διαμόρφωσε με όμορφη κεφαλιά μέσα από την περιοχή ο Δημήτρης Κολοβός στο 85ο λεπτό.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός επέλεξε διαφορετικό σύστημα σε σχέση με τον αγώνα εναντίον του Λιχτενστάιν,καθώς ήθελε να δώσει στην ομάδα <<αμυντικό>> τόνο γεγονός που δεν το πέτυχε, καθώς στο πρώτο μέρος οι Βόσνιοι είχαν το προβάδισμα από νωρίς και έφταναν στην περιοχή της ελληνικής ομάδας με τρομακτική ευκολία.Πιο συγκεκριμένα ο Βίσκα στο 10ο λεπτό <<άνοιξε>> το σκορ για τους γηπεδούχους μέσα από την περιοχή ύστερα από την αδράνεια της ελληνικής άμυνας ενώ το 2-0 διαμόρφωσε στο 15ο λεπτό ο Πιάνιτς ύστερα από εκτέλεση φάουλ,αφήνοντας…<<άγαλμα>> τον Βλαχοδήμο!

Η ομάδα μας περιορίστηκε σε μια φλύαρη κατοχή χωρίς να δημιουργήσει κλασσικές ευκαιρίες.Αντιστράφηκαν όμως οι ρόλοι στο δεύτερο μέρος.Η έλευση δυο κλασσικών εξτρέμ-Κολοβού και Μασούρα- καθώς και η αλλαγή του συστήματος από 4-3-3 σε 4-2-3-1 έδωσε διαφορετικό τόνο στον αγώνα.Η Εθνική άρχισε να απειλεί περισσότερο τον αντίπαλο, ο οποίος θεώρησε ότι το ματς τελείωσε από το…15ο λεπτό, έτσι μετά από κάποιες προειδοποιήσεις στην εστία του Σέχιτς, ο Φορτούνης κερδίζει πέναλτι στο 64ο λεπτό το οποίο και εκτελεί εύστοχα μειώνοντας σε 2-1.Από εκεί και πέρα ήταν η ώρα..της Εθνικής!

Η αποβολή του Πιάνιτς άλλαξε σε πολύ μεγάλο βαθμό την ροή του αγώνα. Η έλευση του Κολοβού και του Κουλούρη(στην θέση του Μπακάκη) έδειξαν ότι η Εθνική θα κυνηγούσε σίγουρα ένα ακόμη τέρμα. Ως φυσικό επόμενο, στο 85ο λεπτό ο Κολοβός ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2 με κοντινή κεφαλιά ύστερα από την καλοζυγισμένη σέντρα του Ζέκα.Η Εθνική πήρε έναν πραγμάτικα υπερπολύτιμο βαθμό που της <<ανεβάζει>> την ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Υ.Γ 1. Όπως ο προπονήτης <<χάνει>> το ματς στο πρώτο μέρος έτσι το κερδίζει στο δεύτερο ημίχρονο με τις αλλαγές που έκανε.

Υ.Γ 2.Πολύ καλή η άμυνα των Σιόβα-Παπασταθόπολου στον Τζέκο που δεν του επέτρεψαν να απειλήσει.

Υ.Γ 3.Μελανό σημείο του αγώνα οι αποδοκιμασίες στον εθνικό ύμνο της Ελλάδας από τους οπαδούς της Βοσνίας.Ασέβεια μεγάλη, η οποία δεν πρέπει να <<περάσει>> απαρατήρητη από την FIFA.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.

Next Post

Στην Θεσσαλονίκη αύριο ο Αλέξης Τσίπρας

Του Μόδεστου Γαβαλά Την Πέμπτη 28/3/19 ο πρωθυπουργός θα παρευρεθεί στην συμπρωτεύουσα για δύο κύριες ομιλίες. Αρχικά στις 13:00 θα συμμετάσχει σε ημίκλειστη συζήτηση με επιχειρηματίες από την βόρεια Ελλάδα στο ξενοδοχείο <<Μακεδονία Παλάς>>. Θέμα της συζήτησης θα είναι <<οι αναπτυξιακές προοπτικές των επιχειρήσεων της βόρειας Ελλάδος μετά τη συμφωνία […]